Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Wyjaśniamy!

| 1 Komentarz
Jaki agregat prądotwórczy do domu? Parametry i cena. Jak działa dobry agregat prądotwórczy?

Dobry agregat prądotwórczy dobiera się tak, aby mógł zasilać wszystkie lub tylko wybrane urządzenia w danym fragmencie sieci. Dlatego parametry agregatu należy zawsze oceniać w kontekście potrzeb konkretnych użytkowników. W artykule wyjaśnimy, jak działa dobry agregat prądotwórczy. Zaznaczymy, na co warto zwracać uwagę przy jego zakupie. Przybliżymy, ile kosztuje to urządzenie. I w końcu odpowiemy na pytanie, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać!

Jaki agregat prądotwórczy do domu? Rodzaje agregatów prądotwórczych

Na początku wymieńmy, jakie agregaty prądotwórcze dostępne są na rynku w sprzedaży. Dopiero w następnej części poradnika przejdziemy do tego, na jakie parametry zwracać uwagę przy ich zakupie.

Dwie pierwsze pozycje dotyczą podziału na zastosowane prądnice. Są to:

  • Agregat jednofazowy – o napięciu 230 V. Nadaje się do niewielkich domów jednorodzinnych. Potrafi utrzymać dopływ prądu do różnych urządzeń codziennego użytku, czyli przykładowo sprzętów AGD. Zapewnia też dobrą pracę oświetlenia.
  • Agregat trójfazowy – o napięciu 400 V. Idealne rozwiązanie do zasilania sprzętów znajdujących się na budowie, np. betoniarki czy elektronarzędzi. Agregat prądotwórczy trójfazowy często jest uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia wybór pomiędzy wejściem jednofazowym a trójfazowym. Jednak warto pamiętać, że w przypadku jego jednofazowej pracy wykorzystuje on tylko około 60 procent swojej mocy docelowej.

Agregaty prądotwórcze można też podzielić na typ konstrukcji. Są to:

  • Agregat stacjonarny – jak sama nazwa wskazuje, raczej nie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy często zmieniać jego lokalizację. Agregaty prądotwórcze stacjonarne są bowiem bardzo ciężkie i bardzo trudno jest samemu je przenieść. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy specjalnego wózka.
  • Agregat przenośny – zdecydowanie jest to urządzenie o mniejszych wymiarach niż w przypadku modeli stacjonarnych. Nie powinno być więc żadnych kłopotów z jego transportem. Agregaty prądotwórcze przenośne są bowiem kompaktowe. Idealnie sprawdzą się w każdej podróży. Nadadzą się do kempingowania czy grillowania na działce rekreacyjnej.

Istnieje jeszcze rozbieżność wśród agregatów prądotwórczych pod względem sposobu ich uruchamiania. Są to:

  • Agregat z rozruchem ręcznym – dzięki lince rewersyjnej szybko uruchomisz urządzenie. Działanie to przypomina pracę różnego sprzętu ogrodniczego, np. kosiarki.
  • Agregat automatyczny – z pewnością wygodniejszy w obsłudze. Agregaty automatyczne są często polecane na plac budowy. Włączenie ich nie stanowi większego problemu. Zwykle wystarczy przekręcić kluczyk we wbudowanej stacyjce.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Serce agregatu tworzą silnik spalinowy (zasilany benzyną, olejem napędowym albo skroplonym gazem) oraz prądnica – zespół mechanizmów zamieniających ruch tłoków w drodze indukcji na prąd elektryczny w uzwojeniu. W dalszych etapach energia elektryczna jest przekazywana do wybranego fragmentu sieci energetycznej lub bezpośrednio do określonego urządzenia. Szczegóły techniczne budowy agregatu mogą być różne, co wynika z odmiennych charakterystyk poszczególnych typów silników oraz specyfiki urządzenia. Gdy wiemy już, jak działa generator, możemy teraz zastanowić się, jaki agregat prądotwórczy kupić!

Fazy i napięcia

W zależności od zastosowania agregat musi dostarczyć prąd o odpowiednim napięciu. Opcje są zasadniczo dwie:

  • agregat jednofazowy (230 V),
  • agregat trójfazowy (400 V, tzw. agregat na siłę z czteropinowym wtykiem).

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Do niewielkiego domu wystarczy jednofazowy agregat prądotwórczy, aby podtrzymać pracę sprzętu AGD, RTV czy komputerów i oświetlenia, a więc tych urządzeń, które pracują pod napięciem sieciowym. Natomiast jako agregat prądotwórczy na budowę najczęściej lepszym wyborem będzie wariant trójfazowy, ponieważ większe elektronarzędzia i elektryczne maszyny budowlane wymagają zasilania z siły. Wydaje nam się, że ten aspekt jest już dla Ciebie w pełni zrozumiały.

Moc agregatu

Poza pożądanym napięciem przed zakupem agregatu trzeba sprawdzić również jego moc. Napięcie warunkuje bowiem możliwość uruchomienia wybranego urządzenia przy danej charakterystyce prądu, ale to moc agregatu decyduje o tym, czy prądnica będzie w stanie zasilać określone urządzenia, dostarczając im wymaganej ilości energii. Jest to zatem równie bardzo ważny parametr, którego nie możesz bagatelizować.

  • Moc agregatu podawana jest na tabliczce znamionowej urządzenia.
  • Jednostką mocy jest kW.
  • Niektóre agregaty mają podawaną moc przy pełnym obciążeniu i maksymalnym spalaniu, a inne przy spalaniu na poziomie 75% – należy ustalić, która wartość znajduje się na tabliczce znamionowej i w razie potrzeby przeliczyć wartości, aby można je było porównać.
  • Moc agregatu powinna być większa niż łączna moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które będzie on zasilał. To tylko świadczy o tym, jak ważna jest analiza działania agregatu przed decyzją kupna konkretnego modelu.
  • Należy pamiętać, że do obliczenia maksymalnego poboru energii bierze się pod uwagę moc maksymalną, a nie znamionową – dla rozruchu silnika elektrycznego może być wymagany czterokrotnie silniejszy prąd niż dla pracy stałej.
  • Jeśli agregat może zasilać urządzenia jedno- i trójfazowe, moce poszczególnych odbiorników sumuje się oddzielnie dla każdego napięcia i porównuje z mocą prądnicy dla jednofazowego i trójfazowego prądu.
  • Dla większości urządzeń bezpiecznie będzie przyjąć, że pobór mocy jest dwukrotnie wyższy niż moc znamionowa, aczkolwiek nie jest to regułą, bo wartość ta zmienia się dla różnych typów urządzeń. Na pewno jest to jakaś wskazówka, która może być brana pod uwagę przy analizach kupna odpowiedniego agregatu.

Dobry agregat prądotwórczy – jak nie wybierać agregatu na zapas?

Zalecenia dotyczące poszukiwania agregatów zapewniających przewagę mocy własnej nad mocą znamionową zasilanych urządzeń stosunkowo łatwo mogą doprowadzić do decyzji o zakupie zdecydowanie zbyt mocnego agregatu – samo w sobie nie jest to jeszcze problemem, ponieważ nadmiar mocy mógłby pozostać niewykorzystany, jednak silniejsze prądnice są również droższe, dlatego warto określić potrzeby w kwestii sposobu używania prądnicy. Nie ma bowiem sensu płacić o wiele więcej pieniędzy za urządzenie, z którego pełnego potencjału nigdy nie będziesz miał okazji skorzystać. No dobrze, przeanalizujmy w tym momencie, jakie agregaty sprawdzą się w konkretnych sytuacjach. Jaki agregat prądotwórczy do domu? Przyjrzymy się przeróżnym wariantom.

  • Jaki agregat prądotwórczy na budowę? Sprzęt, który będziemy stosować na placu budowy, powinien generować prąd trójfazowy i gwarantować sporą rezerwę mocy w stosunku do najczęściej wykorzystywanych zestawów narzędzi i maszyn. Nie zawsze jest sens sumowania mocy wszystkich możliwych do użycia maszyn, ponieważ i tak w praktyce nie pracują one równolegle. Co ważne, na placu budowy dobrym rozwiązaniem będzie agregat z rozruchem elektrycznym, a nie ręcznym. Te dwie opcje są bowiem dostępne na rynku, więc prawdopodobnie spotkasz się sam w którymś momencie z tym dylematem przy wyborze najlepszego dla siebie sprzętu. Warto więc wiedzieć, dlaczego w tym przypadku zalecany jest dobry agregat prądotwórczy właśnie z rozruchem elektrycznym. Dzięki rozruchowi elektrycznemu agregat jest gotowy do działania po upływie kilku chwil od jego uruchomienia, a i ta czynność jest niezwykle prosta – wystarczy bowiem przekręcić kluczyk w stacyjce. Nie może być łatwiej, prawda? Wybierając agregat prądotwórczy na budowę, warto również zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Najpopularniejsze są agregaty spalinowe, występujące w dwóch wariantach: z silnikiem benzynowym i silnikiem Diesla. Są to modele wydajne, które sprawdzą się na budowie.
  • Jaki agregat prądotwórczy do betoniarki? Podstawą skutecznego działania betoniarki będzie trójfazowy agregat prądotwórczy (400 V), najlepiej zasilany silnikiem Diesla, co ograniczy nieco koszty eksploatacyjne sprzętu. Niestety wówczas musimy się liczyć z jego głośniejszą pracą. Choć na pewno taki dobry agregat prądotwórczy nas nie zawiedzie.
  • Jaki agregat prądotwórczy do szlifierki? Szlifierka to sprzęt często wykorzystywany na placu budowy. Jeśli agregat ma służyć zasilaniu także innych sprzętów budowlanych, wówczas powinniśmy zdecydować się na model trójfazowy o napięciu 400 V. Jeżeli jednak w swojej pracy wykorzystujemy jedynie szlifierkę, wówczas nie potrzebujemy agregatu trójfazowego. Do zasilenia pojedynczego elektronarzędzia (takiego jak właśnie szlifierka) z powodzeniem wystarczy model jednofazowy o napięciu 230 V. Przy jego wyborze sprawdźmy również, jaką wartość rozruchową napięcia osiąga agregat prądotwórczy. Powinna być ona 1,2 razy większa od napięcia szlifierki.
  • Jaki agregat prądotwórczy do spawarki? To sprzęt, który pobiera sporo prądu, dlatego powinien być zasilany agregatem trójfazowym, a już zwłaszcza jeśli na placu budowy ma pracować wraz z innymi urządzeniami. Oczywiście wiele zależy także od rodzaju spawarki. Jeżeli jest to najpopularniejszy migomat, wówczas agregat 3,6 kW będzie odpowiedni.
  • Jaki agregat prądotwórczy na działkę rekreacyjną? Najwygodniejszy będzie sprzęt w wersji trójfazowej, ponieważ można z niego zasilać wszystkie urządzenia, przy czym należy również pamiętać o tym, że w sieci nie ma raczej zbyt wielu odbiorników generujących stałe zapotrzebowanie na prąd. Dlatego możemy zdecydować się przede wszystkim na mały agregat prądotwórczy. Na działce rekreacyjnej sprawdzi się również niewielki, przenośny agregat akumulatorowy. To od Ciebie więc zależy i Twoich potrzeb, na jaki konkretnie model agregatu postawisz.
  • Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Najczęściej wybieraną opcją do niewielkiego domu jednorodzinnego jest model jednofazowy, który sprawdzi się doskonale podczas przerwy w dostawie prądu. Sprzęt musi zapewniać sporą rezerwę mocy ze względu na obecność urządzeń generujących duże zapotrzebowanie na energię: stale pracująca lodówka, pralka, która wymaga znacznych wartości prądu rozruchowego dla silnika elektrycznego, a także sprzęt komputerowy o niemałych wymaganiach. Z powyższego względu warto wybrać model, którego moc jest większa od mocy wszystkich sprzętów, które będzie zasilał. Informacja o mocy agregatu prądotwórczego zawarta jest na tabliczce znamionowej. Upewnijmy się, że wskazana wartość to moc przy pełnym obciążeniu, a może nawet z opcją stabilizowania napięcia i różnym poziomem spalania. Pamiętaj, że jeśli dokładnie przeanalizujesz zapotrzebowanie na energię w swoim domu, dobry agregat prądotwórczy jednofazowy w zupełności wystarczy. W dodatku jego podłączenie nie jest skomplikowane – należy bowiem wpiąć przewód w rozdzielnicę i nie zapomnieć o dodaniu bezpiecznika.
  • Jaki agregat prądotwórczy do sklepu? W tym przypadku potrzebujemy sprzętu, który sprawdzi się w razie awarii prądu. Dysponując odpowiednim sprzętem, żadna usterka sieci nie będzie nas przyprawiać o szybsze bicie serca. Z uwagi na fakt, że w sklepie (nawet niewielkim) zasilenia potrzebuje sporo urządzeń, w tym chłodziarki, wagi czy też kasy fiskalne, a także oświetlenie, niezbędny wydaje się agregat trójfazowy o sporej mocy, sięgającej nawet 8-10 kW – wielkość tego parametru uzależniona jest od liczby urządzeń znajdujących się w sklepie. Co więcej, dobry agregat prądotwórczy powinien być wyposażony w stabilizację prądową. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zasilanego przez niego sprzętu, co raczej za wszelką cenę chcemy uniknąć.
  • Jaki agregat prądotwórczy do pieca c.o.? To, na jaki rodzaj agregatu się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od ustalenia, czy konieczne będzie zasilanie urządzeń wchodzących w skład instalacji centralnego ogrzewania prądem jedno- czy trójfazowym. Następnie należy dobrać odpowiednią moc agregatu. Musi ona znacząco przekraczać sumę mocy nominalnych wszystkich podłączonych odbiorników. Nie zapominaj o tym, że w trakcie rozruchu pobierają one bowiem trzy- lub pięciokrotnie większy prąd.
  • Jaki agregat prądotwórczy turystyczny? To zdecydowanie powinien być model jednofazowy, o niezbyt dużej mocy ze względu na fakt, że zwykle obsługuje w danym momencie albo jedno urządzenie, albo bardzo ograniczoną sieć. Na kempingu szczególnie przydatny okazać może się przenośny agregat prądotwórczy. To sprzęt o niedużej wadze i kompaktowych rozmiarach, dzięki czemu nie będziemy mieć żadnych problemów z jego transportem i przechowywaniem. Co więcej, niektóre z dostępnych na rynku agregatów turystycznych są wyposażone w funkcję prostownika. Dzięki niej możemy z łatwością naładować akumulator naszego samochodu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zatem jaki jest dobry agregat prądotwórczy turystyczny? Jak widzisz, większa funkcjonalność urządzenia wpływa na to, czy możemy powiedzieć, że mamy dobry agregat prądotwórczy idealny na każdy krótszy lub dłuższy wyjazd.

Ile kosztuje dobry agregat prądotwórczy? Cena urządzenia

To, na jaki agregat się zdecydujemy, wpływ ma także jego cena. Najtańsze są bez wątpienia modele akumulatorowe, jednak mają one ograniczoną wydajność i sprawdzają się w określonych sytuacjach, na przykład na kempingu. W przypadku agregatów spalinowych droższe są warianty z silnikiem Diesla. Te na benzynę mają niższe ceny, jednak generują wyższe koszty eksploatacyjne. Jak więc widzisz, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Zdecyduj sam, czy szukasz sprzętu, który będzie pracował okazjonalnie czy stale. Zastanów się też, czy wolisz wydać więcej pieniędzy na dobry agregat prądotwórczy, gdy jego eksploatacja nie powinna pochłaniać zbyt dużych kwot, czy może jednak odwrotnie – kupić tańszy model, który niestety będzie generował wyższe koszty eksploatacyjne.

Rozpiętość cenowa jest naprawdę duża. Na rynku dostępne są zarówno modele kosztujące niespełna 300 złotych, jak i takie, za które należy zapłacić ponad 12 tysięcy złotych. Przyjrzyjmy się jednak bliżej cennikowi.

Do prostych rozwiązań (czyli mniej wymagających) nada się agregat benzynowy z silnikiem dwusuwowym. Możesz go kupić już nawet za około 500 złotych. Przyda się on choćby na działkę rekreacyjną.

Natomiast jaki agregat prądotwórczy do domu? Model, który będzie miał posłużyć jako zasilanie awaryjne do domu jednorodzinnego, może Cię kosztować już około jednego tysiąca złotych.

Szukasz jednak sprzętu do bardziej zaawansowanych zadań z większą liczbą dodatkowych funkcji? W przypadku jednofazowego agregatu prądotwórczego wydatek może sięgnąć nawet czterech tysięcy złotych. Za dobry agregat prądotwórczy trójfazowy zapłacisz jeszcze więcej.

Dodatkowe porady przy wyborze agregatu

Jaki agregat prądotwórczy do domu albo innego miejsca wybrać? Na co warto jeszcze zwracać uwagę przy zakupie odpowiedniego modelu? Co sprawia, że możemy uznać dane urządzenie za dobry agregat prądotwórczy? Poniżej przytaczamy jeszcze inne ważne aspekty, których nie należy bagatelizować, jeśli przychodzi czas wyboru i kupowania tego sprzętu zapewniającego energię. Co warto wiedzieć?

  • Do zasilania urządzeń elektronicznych oraz innych układów wymagających znacznej zmiany napięcia zaleca się używania agregatów prądotwórczych inwertorowych. Nie dość, że są to bardzo wydajne urządzenia, to w dodatku nie zajmują zbyt wiele miejsca, pracują energooszczędnie i nie generują zbyt dużo hałasu.
  • Agregaty prądotwórcze czterosuwowe są z zasady wydajniejsze od dwusuwów, ale także droższe. Jeśli chodzi o pobór paliwa, nie jest on bezpośrednio uzależniony od typu silnika – o wiele większe znaczenie ma zastosowany rodzaj paliwa (w kolejności od najbardziej oszczędnych: Diesel, benzynowy, LPG – układ ten jednak zmienia się dla agregatów różnej jakości, choć można wyjściowo przyjąć taki schemat).
  • Przy wyborze agregatu „na wszelki wypadek” opłaca się szukać modeli trójfazowych, ponieważ mają one oddzielne wyjścia dla prądu jedno- i trójfazowego. Daje to z pewnością więcej możliwości użytkowych.
  • Agregaty prądotwórcze są dość ciężkimi urządzeniami, więc w większości przypadków zintegrowany albo opcjonalny wózek będzie koniecznością. Na pewno ułatwi to ich transport. Jeśli jednak wiesz, że będziesz często zmieniał położenie tego urządzenia, może dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w mniejszy agregat prądotwórczy?
  • Warto zwracać uwagę, czy wybrany przez nas agregat prądotwórczy ma wbudowaną funkcję automatycznego uruchomienia zasilania awaryjnego (system SZR zwany też jako ATS). Dzięki niej zapewnimy sobie stały dostęp do energii. Jest to istotne zwłaszcza w miejscach, w których przerwanie dostępu do sieci elektrycznej stanowi spory problem, np. w sklepach, gdzie nieustannie powinny pracować chłodnie lub kasy fiskalne.
Podsumowanie

Wybór agregatu prądotwórczego zaczyna się zawsze od określenia wymaganego napięcia i mocy łącznej urządzeń w układzie. Na tej podstawie dobiera się podstawowe parametry techniczne prądnicy. Sposób zasilania oraz wybór między silnikiem dwusuwowym a czterosuwowym w dużej mierze zależą od uwarunkowań budżetowych. Przy wyborze agregatów prądotwórczych zawsze warto brać pod uwagę propozycje znanych marek – lepsze podzespoły gwarantują stałe napięcie i pełniejszą ochronę przed przepięciami w sieci.

5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

W tym artykule nie widziałem określenia AVR. Układ AVR jest stabilizacją napięcia i jest niezbędny, chroni elektronikę która jest wszechobecna we wszystkich sprzętach RTV, AGD.
Specjalista Morele | 08:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.